3M MP2-R030-51P1-TR30
MP2-R030-51P1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-R030-51P1-TR30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN INV SOCKET 2-FB 30POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-R030-51P1-TR30.pdf
Availability of MP2-R030-51P1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-R030-51P1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-R030-51P1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-R030-51P1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package1,176
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesInverse
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-R030-51P1-TR30
Related LinksMP2-R030-, MP2-R030-51P1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-R030-51P1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-R030-51P1-TR30
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-23 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf