3M MP2-R030-51S1-LR
MP2-R030-51S1-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-R030-51S1-LR
Brief Description
CONN SOCKET 30POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-R030-51S1-LR.pdf
Availability of MP2-R030-51S1-LR
QUANTITY
MP2-R030-51S1-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-R030-51S1-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-R030-51S1-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,176
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesInverse
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-R030-51S1-LR
Related LinksMP2-R030, MP2-R030-51S1-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-R030-51S1-LR Details Description
Related parts for MP2-R030-51S1-LR
CONN HEADER 8POS R/A 15GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.19A SOT-89 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110 OHM 0804 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf