3M MP2-R120-51P1-LR
MP2-R120-51P1-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-R120-51P1-LR
Brief Description
CONN SOCKET 120POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-R120-51P1-LR.pdf
Availability of MP2-R120-51P1-LR
QUANTITY
MP2-R120-51P1-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-R120-51P1-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-R120-51P1-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions120
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesInverse
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-R120-51P1-LR
Related LinksMP2-R120, MP2-R120-51P1-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-R120-51P1-LR Details Description
Related parts for MP2-R120-51P1-LR
RELAY SSR NON-ZC 0.6A 600V 8 SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf