3M MP2-R180-51S1-LR
MP2-R180-51S1-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-R180-51S1-LR
Brief Description
CONN SOCKET 180POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-R180-51S1-LR.pdf
Availability of MP2-R180-51S1-LR
QUANTITY
MP2-R180-51S1-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-R180-51S1-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-R180-51S1-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package196
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions180
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesInverse
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-R180-51S1-LR
Related LinksMP2-R180, MP2-R180-51S1-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-R180-51S1-LR Details Description
Related parts for MP2-R180-51S1-LR
GROMMET EDGE SLOT NYLON BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 7VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 5.00V SOT143-4 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 45NS 28SOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
RES 650 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf