3M MP2-S030-51M1-C-KR
MP2-S030-51M1-C-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S030-51M1-C-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 30POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S030-51M1-C-KR.pdf
Availability of MP2-S030-51M1-C-KR
QUANTITY
MP2-S030-51M1-C-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S030-51M1-C-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-S030-51M1-C-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package840
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S030-51M1-C-KR
Related LinksMP2-S030-, MP2-S030-51M1-C-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-S030-51M1-C-KR Details Description
Related parts for MP2-S030-51M1-C-KR
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK 4NC SLOW ACT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 388 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
BATT SLVR OX 1.55V BUTTON 6.8MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.0001 OHM 0.5% datasheet.pdf