3M MP2-S030-51P1-KR
MP2-S030-51P1-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S030-51P1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 30POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S030-51P1-KR.pdf
Availability of MP2-S030-51P1-KR
QUANTITY
MP2-S030-51P1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S030-51P1-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-S030-51P1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package840
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Cap, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S030-51P1-KR
Related LinksMP2-S030, MP2-S030-51P1-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-S030-51P1-KR Details Description
Related parts for MP2-S030-51P1-KR
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 148.23UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MODULE CARD I.MX27 datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf