3M MP2-S060-51H2-C-KR
MP2-S060-51H2-C-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S060-51H2-C-KR
Brief Description
CONN SOCKET 2-FB 60POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-S060-51H2-C-KR.pdf
Availability of MP2-S060-51H2-C-KR
QUANTITY
MP2-S060-51H2-C-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S060-51H2-C-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-S060-51H2-C-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package420
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S060-51H2-C-KR
Related LinksMP2-S060-, MP2-S060-51H2-C-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-S060-51H2-C-KR Details Description
Related parts for MP2-S060-51H2-C-KR
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 16QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf