3M MP2-S060-51M1-C-LR
MP2-S060-51M1-C-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S060-51M1-C-LR
Brief Description
CONN SOCKET 60POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S060-51M1-C-LR.pdf
Availability of MP2-S060-51M1-C-LR
QUANTITY
MP2-S060-51M1-C-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S060-51M1-C-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-S060-51M1-C-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package420
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S060-51M1-C-LR
Related LinksMP2-S060-, MP2-S060-51M1-C-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-S060-51M1-C-LR Details Description
Related parts for MP2-S060-51M1-C-LR
IDC CABLE - ADM50S/AE50M/ADM50S datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 172 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
DIN RAIL DUAL OUTLET 20A 120VAC datasheet.pdf
GDT 400V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-15V 34MA OUT datasheet.pdf