3M MP2-S120-41M2-C-KR
MP2-S120-41M2-C-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S120-41M2-C-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 120POS 4ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S120-41M2-C-KR.pdf
Availability of MP2-S120-41M2-C-KR
QUANTITY
MP2-S120-41M2-C-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S120-41M2-C-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-S120-41M2-C-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package192
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions120
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S120-41M2-C-KR
Related LinksMP2-S120-, MP2-S120-41M2-C-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-S120-41M2-C-KR Details Description
Related parts for MP2-S120-41M2-C-KR
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
BLADE TORX T15 6.89" datasheet.pdf
CONN TERM RING TONGUE 4AWG #3/8 datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W datasheet.pdf