3M MP2-S120-51P1-TR30
MP2-S120-51P1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S120-51P1-TR30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 120POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S120-51P1-TR30.pdf
Availability of MP2-S120-51P1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-S120-51P1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S120-51P1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-S120-51P1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions120
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Cap, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S120-51P1-TR30
Related LinksMP2-S120-, MP2-S120-51P1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-S120-51P1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-S120-51P1-TR30
REG 12V 1.5A 9V/16VIN VRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 2KA 2220 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7525-3.63V 18W datasheet.pdf