3M MP2-S120G-51P1-LR
MP2-S120G-51P1-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S120G-51P1-LR
Brief Description
CONN SOCKET INVERSE 120POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-S120G-51P1-LR.pdf
Availability of MP2-S120G-51P1-LR
QUANTITY
MP2-S120G-51P1-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S120G-51P1-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-S120G-51P1-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions120
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Cap, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S120G-51P1-LR
Related LinksMP2-S120, MP2-S120G-51P1-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-S120G-51P1-LR Details Description
Related parts for MP2-S120G-51P1-LR
IC ADC LP 10-BIT 133KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V 10% BP 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
55A FLAT CONDUCTOR CA datasheet.pdf