3M MP2-SP10-51M1-TR30
MP2-SP10-51M1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-SP10-51M1-TR30
Brief Description
CONN PWR SOCKET 2-FB 10POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-SP10-51M1-TR30.pdf
Availability of MP2-SP10-51M1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-SP10-51M1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-SP10-51M1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-SP10-51M1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package840
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
TerminationSolder
Contact Layout, Typical10 Power
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Spacer
ColorBeige
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-SP10-51M1-TR30
Related LinksMP2-SP10-, MP2-SP10-51M1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-SP10-51M1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-SP10-51M1-TR30
RES SMD 560 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A SC63 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 133MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER BLUE datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 15POS datasheet.pdf