3M MP2-SS090-51P1-TR30
MP2-SS090-51P1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-SS090-51P1-TR30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 2-FB 90POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-SS090-51P1-TR30.pdf
Availability of MP2-SS090-51P1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-SS090-51P1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-SS090-51P1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-SS090-51P1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package336
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Cap, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-SS090-51P1-TR30
Related LinksMP2-SS090, MP2-SS090-51P1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-SS090-51P1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-SS090-51P1-TR30
LED 7-SEG 5.0" 1DIGIT GREEN CC datasheet.pdf
IC LV 24-BIT FET BUS SW 56-TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 64 POS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 76 datasheet.pdf
MODULE I.MX51 128MB FLASH 25PK datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf