Monolithic Power Systems Inc. MP20045DN-LF-Z
MP20045DN-LF-Z picture photo
Mfg. Part Number
MP20045DN-LF-Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 1A
Datasheet Download
MP20045DN-LF-Z.pdf
Availability of MP20045DN-LF-Z
QUANTITY
MP20045DN-LF-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MP20045DN-LF-Z
Internal Part NumberEIS-MP20045DN-LF-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output1.5 V ~ 5 V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP20045DN-LF-Z
Related LinksMP20045, MP20045DN-LF-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP20045DN-LF-Z Details Description
Related parts for MP20045DN-LF-Z
IC ADC 10BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 600V 650A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
TRANSFORMER 1MH SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf