| Internal Part Number | EIS-MP20142DGT-LF-Z | |
| RoHS Information | RoHS/Lead Free Policy | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 3.3 V | |
| Current - Output | 200mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.06V @ 100mA | |
| Number of Regulators | 2 | |
| Voltage - Input | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |