Monolithic Power Systems Inc. MP5003EQ-LF-P
MP5003EQ-LF-P picture photo
Mfg. Part Number
MP5003EQ-LF-P
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC CURR LIMIT SWITCH
Datasheet Download
MP5003EQ-LF-P.pdf
Availability of MP5003EQ-LF-P
QUANTITY
MP5003EQ-LF-P Order Process
Ship out your order
Specifications of MP5003EQ-LF-P
Internal Part NumberEIS-MP5003EQ-LF-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 6 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)3A
Rds On (Typ)44 mOhm
Input Type-
FeaturesSlew Rate Controlled, Status Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Adjustable), Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP5003EQ-LF-P
Related LinksMP5003, MP5003EQ-LF-P Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP5003EQ-LF-P Details Description
Related parts for MP5003EQ-LF-P
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 600V GBPC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A TDSON-8 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A 8WSON datasheet.pdf
CONN CLOSED END 22-16AWG INSUL datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X19.5 GRY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
SCR 400V 12A TO251 datasheet.pdf
SPLIT MALE-FMALE/FMALE 5POS 1' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf