Monolithic Power Systems Inc. MP8903DG-2.85-LF-Z
MP8903DG-2.85-LF-Z picture photo
Mfg. Part Number
MP8903DG-2.85-LF-Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V/ADJ 0.15A
Datasheet Download
MP8903DG-2.85-LF-Z.pdf
Availability of MP8903DG-2.85-LF-Z
QUANTITY
MP8903DG-2.85-LF-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MP8903DG-2.85-LF-Z
Internal Part NumberEIS-MP8903DG-2.85-LF-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output2.85V, 1.25 V ~ 5 V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-QFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP8903DG-2.85-LF-Z
Related LinksMP8903DG-, MP8903DG-2.85-LF-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP8903DG-2.85-LF-Z Details Description
Related parts for MP8903DG-2.85-LF-Z
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC DUAL 5/3.3V OUT 60W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 198MA 5.1 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 15A TO3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf