Caddock Electronics Inc. MP930-10.0-1%
MP930-10.0-1% picture photo
Mfg. Part Number
MP930-10.0-1%
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 30W 1% TO220
Datasheet Download
MP930-10.0-1%.pdf
Availability of MP930-10.0-1%
QUANTITY
MP930-10.0-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of MP930-10.0-1%
Internal Part NumberEIS-MP930-10.0-1%
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesKool-Pak®MP900
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP930-10.0-1%
Related LinksMP930-, MP930-10.0-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
MP930-10.0-1% Details Description
Related parts for MP930-10.0-1%
RES SMD 140 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24POWERDIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TRF370417 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
LENS 80CRI 2700K 12X0.9"LIN POLY datasheet.pdf
RES SMD 0.0357 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf