Bel Fuse Inc. MPB125-3000G
MPB125-3000G picture photo
Mfg. Part Number
MPB125-3000G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 125W
Datasheet Download
MPB125-3000G.pdf
Availability of MPB125-3000G
QUANTITY
MPB125-3000G Order Process
Ship out your order
Specifications of MPB125-3000G
Internal Part NumberEIS-MPB125-3000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMPB125
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16.5A, 5A, 500mA
Power (Watts)125W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPB125-3000G
Related LinksMPB125, MPB125-3000G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MPB125-3000G Details Description
Related parts for MPB125-3000G
RES SMD 604K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 22.09UH SMD datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 23MM PANEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
SOCKET MODULE PM3 36VLAP 5X5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf