Bivar, Inc. MPC12-1GD12V
MPC12-1GD12V picture photo
Mfg. Part Number
MPC12-1GD12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT 12V GREEN 8MM
Datasheet Download
MPC12-1GD12V.pdf
Availability of MPC12-1GD12V
QUANTITY
MPC12-1GD12V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC12-1GD12V
Internal Part NumberEIS-MPC12-1GD12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC12-1
Type-
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating1880mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP54
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC12-1GD12V
Related LinksMPC12-, MPC12-1GD12V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC12-1GD12V Details Description
Related parts for MPC12-1GD12V
MODULE POWER ENTRY SNAPIN SW 2A datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
HEADER 23POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf