Bivar, Inc. MPC12-1YD110V
MPC12-1YD110V picture photo
Mfg. Part Number
MPC12-1YD110V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT 110V YELLOW 8MM
Datasheet Download
MPC12-1YD110V.pdf
Availability of MPC12-1YD110V
QUANTITY
MPC12-1YD110V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC12-1YD110V
Internal Part NumberEIS-MPC12-1YD110V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC12-1
Type-
Lamp ColorYellow
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating20mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP54
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC12-1YD110V
Related LinksMPC12-, MPC12-1YD110V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC12-1YD110V Details Description
Related parts for MPC12-1YD110V
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SSOP datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 310MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf