NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC5200VR400
MPC5200VR400 picture photo
Mfg. Part Number
MPC5200VR400
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
Datasheet Download
MPC5200VR400.pdf
Availability of MPC5200VR400
QUANTITY
MPC5200VR400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC5200VR400
Internal Part NumberEIS-MPC5200VR400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 23/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC52xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G2_LE
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed400MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.1 (2)
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case272-BBGA
Supplier Device Package272-PBGA (27x27)
Additional InterfacesAC97, CAN, J1850, I²C, I²S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC5200VR400
MPC5200VR400 Details Description
Related parts for MPC5200VR400
SENSOR TEMPERATURE PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH DUAL 8V SOT-363 datasheet.pdf
FUSE 15A AUTO FAST datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 200MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 16A 300V datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf