| Internal Part Number | EIS-MPC5554MZP132 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Product Training Modules | MPC55xx PitchPak Family | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Assembly/Origin | Burn-In Optimization 01/Aug/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 200 | |
| Series | MPC55xx Qorivva | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | e200z6 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 132MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, SCI, SPI | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 256 | |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.35 V ~ 1.65 V | |
| Data Converters | A/D 40x12b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |