NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC564CVR40
MPC564CVR40 picture photo
Mfg. Part Number
MPC564CVR40
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388PBGA
Datasheet Download
MPC564CVR40.pdf
Availability of MPC564CVR40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC564CVR40 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC564CVR40
Internal Part NumberEIS-MPC564CVR40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMPC5xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 2.7 V
Data ConvertersA/D 32x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case388-BBGA
Supplier Device Package388-PBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC564CVR40
MPC564CVR40 Details Description
Related parts for MPC564CVR40
DIODE SCHOTTKY 70V 150MW SOD-323 datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED AMST-UYBJ WM WHT 3000K 4SMD datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf