Bivar, Inc. MPC5UYCW48.0
MPC5UYCW48.0 picture photo
Mfg. Part Number
MPC5UYCW48.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT IND
Datasheet Download
MPC5UYCW48.0.pdf
Availability of MPC5UYCW48.0
QUANTITY
MPC5UYCW48.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC5UYCW48.0
Internal Part NumberEIS-MPC5UYCW48.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.32" (8.13mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating1000mcd
Wavelength - Peak590nm
Viewing Angle30°
Termination StyleWire Leads - 48" (1219.20mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC5UYCW48.0
Related LinksMPC5UY, MPC5UYCW48.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC5UYCW48.0 Details Description
Related parts for MPC5UYCW48.0
RES SMD 8.06KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR 1A 8-SIP datasheet.pdf
FERRITE 6A 60 OHM 1806 SMD datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 10BIT 2CH 8-DIP datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 38KHZ datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS .8MM SOLDER GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 11A TO262F datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf