NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC603RRX266LC
MPC603RRX266LC picture photo
Mfg. Part Number
MPC603RRX266LC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC6XX 266MHZ 255FCCBGA
Datasheet Download
MPC603RRX266LC.pdf
Availability of MPC603RRX266LC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC603RRX266LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC603RRX266LC
Internal Part NumberEIS-MPC603RRX266LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC6xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed266MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case255-BCBGA Exposed Pad
Supplier Device Package255-FCCBGA (21x21)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC603RRX266LC
MPC603RRX266LC Details Description
Related parts for MPC603RRX266LC
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf