NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC745CVT350LE
MPC745CVT350LE picture photo
Mfg. Part Number
MPC745CVT350LE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC7XX 350MHZ 255FCBGA
Datasheet Download
MPC745CVT350LE.pdf
Availability of MPC745CVT350LE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC745CVT350LE Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC745CVT350LE
Internal Part NumberEIS-MPC745CVT350LE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC7xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed350MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case255-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package255-FCPBGA (21x21)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC745CVT350LE
MPC745CVT350LE Details Description
Related parts for MPC745CVT350LE
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
LED WHITE 0402 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 98.8 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf