NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8241TVR200D
MPC8241TVR200D picture photo
Mfg. Part Number
MPC8241TVR200D
Brief Description
IC MPU MPC82XX 200MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC8241TVR200D.pdf
Availability of MPC8241TVR200D
QUANTITY
MPC8241TVR200D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8241TVR200D
Internal Part NumberEIS-MPC8241TVR200D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed200MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8241TVR200D
MPC8241TVR200D Details Description
Related parts for MPC8241TVR200D
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
MINI PV CTW 30AU 28-32 AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
WRMNT SCKT 8 CONTACT NO STRN REL datasheet.pdf
WIRE-SAVING CONNECTOR datasheet.pdf
INDUCOM - CRIMP TOOL INSERT 10.0 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 250MA 600 MOHM datasheet.pdf