NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8241TZQ166D
MPC8241TZQ166D picture photo
Mfg. Part Number
MPC8241TZQ166D
Brief Description
IC MPU MPC82XX 166MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC8241TZQ166D.pdf
Availability of MPC8241TZQ166D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC8241TZQ166D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8241TZQ166D
Internal Part NumberEIS-MPC8241TZQ166D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed166MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8241TZQ166D
MPC8241TZQ166D Details Description
Related parts for MPC8241TZQ166D
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 2POS datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
IC OR CTRLR LOAD SHARE 16MSOP datasheet.pdf
12+12 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HPP V4 POWER CRIMP CONT FEMALE datasheet.pdf
50POS M S.C TYPE 1 FILTER datasheet.pdf