NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8245LZU333D
MPC8245LZU333D picture photo
Mfg. Part Number
MPC8245LZU333D
Brief Description
IC MPU MPC82XX 333MHZ 352TBGA
Datasheet Download
MPC8245LZU333D.pdf
Availability of MPC8245LZU333D
QUANTITY
MPC8245LZU333D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8245LZU333D
Internal Part NumberEIS-MPC8245LZU333D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed333MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case352-LBGA
Supplier Device Package352-TBGA (35x35)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8245LZU333D
MPC8245LZU333D Details Description
Related parts for MPC8245LZU333D
SWITCH ROCKER LED BEVEL ADAPT BL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A LONG GOLD datasheet.pdf
CONN HOUSING 22PS .100 SGL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH HANDHELD PB DPST 2A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
UPS INTERNATIONAL SMART TOWER datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf