NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8245TZU350D
MPC8245TZU350D picture photo
Mfg. Part Number
MPC8245TZU350D
Brief Description
IC MPU MPC82XX 350MHZ 352TBGA
Datasheet Download
MPC8245TZU350D.pdf
Availability of MPC8245TZU350D
QUANTITY
MPC8245TZU350D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8245TZU350D
Internal Part NumberEIS-MPC8245TZU350D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed350MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case352-LBGA
Supplier Device Package352-TBGA (35x35)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8245TZU350D
MPC8245TZU350D Details Description
Related parts for MPC8245TZU350D
RES SMD 7.69KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 1A E-LINE datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V TO220FPAB datasheet.pdf
CONN HEADER PA 4POS SIDE SMD datasheet.pdf