NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850DECVR50BU
MPC850DECVR50BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850DECVR50BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850DECVR50BU.pdf
Availability of MPC850DECVR50BU
QUANTITY
MPC850DECVR50BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850DECVR50BU
Internal Part NumberEIS-MPC850DECVR50BU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850DECVR50BU
MPC850DECVR50BU Details Description
Related parts for MPC850DECVR50BU
CONN FERRULE W TYPE 16AWG RED datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf