NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850DECVR66BU
MPC850DECVR66BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850DECVR66BU
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850DECVR66BU.pdf
Availability of MPC850DECVR66BU
QUANTITY
MPC850DECVR66BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850DECVR66BU
Internal Part NumberEIS-MPC850DECVR66BU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850DECVR66BU
MPC850DECVR66BU Details Description
Related parts for MPC850DECVR66BU
IC MCU 16BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 22000UH datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.33UF RADIAL datasheet.pdf