NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850DEZQ80BU
MPC850DEZQ80BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850DEZQ80BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850DEZQ80BU.pdf
Availability of MPC850DEZQ80BU
QUANTITY
MPC850DEZQ80BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850DEZQ80BU
Internal Part NumberEIS-MPC850DEZQ80BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850DEZQ80BU
MPC850DEZQ80BU Details Description
Related parts for MPC850DEZQ80BU
D-SUB CABLE MFM25K/MC26G/MFM25K datasheet.pdf
BATTERY NIMH 1.2V 1900MAH W/TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 68POS .050" datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 6VDC 2.8KHZ PANEL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 60V 1A 6-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf