NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850DSLCVR50BU
MPC850DSLCVR50BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850DSLCVR50BU
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850DSLCVR50BU.pdf
Availability of MPC850DSLCVR50BU
QUANTITY
MPC850DSLCVR50BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850DSLCVR50BU
Internal Part NumberEIS-MPC850DSLCVR50BU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package180
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850DSLCVR50BU
MPC850DSLCVR50BU Details Description
Related parts for MPC850DSLCVR50BU
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 55VC SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 3MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW PR datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 25VA SPNO datasheet.pdf
TV 10C 10#20 PIN RECP datasheet.pdf
20V PNP SILICON LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf