NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC852TCZT50A
MPC852TCZT50A picture photo
Mfg. Part Number
MPC852TCZT50A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC852TCZT50A.pdf
Availability of MPC852TCZT50A
QUANTITY
MPC852TCZT50A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC852TCZT50A
Internal Part NumberEIS-MPC852TCZT50A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package240
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC852TCZT50A
MPC852TCZT50A Details Description
Related parts for MPC852TCZT50A
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPPLY/LINE MONITOR 18-DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HSING 13C3 MIX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf