NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC852TCZT50A
MPC852TCZT50A picture photo
Mfg. Part Number
MPC852TCZT50A
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC852TCZT50A.pdf
Availability of MPC852TCZT50A
QUANTITY
MPC852TCZT50A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC852TCZT50A
Internal Part NumberEIS-MPC852TCZT50A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package240
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC852TCZT50A
MPC852TCZT50A Details Description
Related parts for MPC852TCZT50A
IC ENCORE MCU FLASH 32K 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf