NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC852TVR50A
MPC852TVR50A picture photo
Mfg. Part Number
MPC852TVR50A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC852TVR50A.pdf
Availability of MPC852TVR50A
QUANTITY
MPC852TVR50A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC852TVR50A
Internal Part NumberEIS-MPC852TVR50A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC852TVR50A
MPC852TVR50A Details Description
Related parts for MPC852TVR50A
CONN SMB JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO15 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.85V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.88"LX4.88"W datasheet.pdf
REPLACEMENT BACKLIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf