NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC852TZT100A
MPC852TZT100A picture photo
Mfg. Part Number
MPC852TZT100A
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC852TZT100A.pdf
Availability of MPC852TZT100A
QUANTITY
MPC852TZT100A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC852TZT100A
Internal Part NumberEIS-MPC852TZT100A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package180
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC852TZT100A
MPC852TZT100A Details Description
Related parts for MPC852TZT100A
CONN HEADER 50POS 4MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf