NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC853TVR66A
MPC853TVR66A picture photo
Mfg. Part Number
MPC853TVR66A
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC853TVR66A.pdf
Availability of MPC853TVR66A
QUANTITY
MPC853TVR66A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC853TVR66A
Internal Part NumberEIS-MPC853TVR66A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC853TVR66A
MPC853TVR66A Details Description
Related parts for MPC853TVR66A
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 150MA 800 MOHM datasheet.pdf
KIT DEV PCI EXPRESS LATTICEECP2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 18AWG 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf