NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8540VT833LB
MPC8540VT833LB picture photo
Mfg. Part Number
MPC8540VT833LB
Brief Description
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
MPC8540VT833LB.pdf
Availability of MPC8540VT833LB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC8540VT833LB Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8540VT833LB
Internal Part NumberEIS-MPC8540VT833LB
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed833MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1), 10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesDUART, I²C, PCI, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8540VT833LB
MPC8540VT833LB Details Description
Related parts for MPC8540VT833LB
CONN HSG RCPT 28POS WALL MNT SKT datasheet.pdf