NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC855TCVR66D4
MPC855TCVR66D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC855TCVR66D4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC855TCVR66D4.pdf
Availability of MPC855TCVR66D4
QUANTITY
MPC855TCVR66D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC855TCVR66D4
Internal Part NumberEIS-MPC855TCVR66D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package88
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC855TCVR66D4
MPC855TCVR66D4 Details Description
Related parts for MPC855TCVR66D4
RES SMD 392K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 12POS VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf