NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC855TVR80D4
MPC855TVR80D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC855TVR80D4
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC855TVR80D4.pdf
Availability of MPC855TVR80D4
QUANTITY
MPC855TVR80D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC855TVR80D4
Internal Part NumberEIS-MPC855TVR80D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package88
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC855TVR80D4
MPC855TVR80D4 Details Description
Related parts for MPC855TVR80D4
IC REG LDO 5V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096 MHZ 5V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 4.8A 23.2 MOHM SMD datasheet.pdf