NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8560CPX667LB
MPC8560CPX667LB picture photo
Mfg. Part Number
MPC8560CPX667LB
Brief Description
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
MPC8560CPX667LB.pdf
Availability of MPC8560CPX667LB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC8560CPX667LB Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8560CPX667LB
Internal Part NumberEIS-MPC8560CPX667LB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed667MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesI²C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8560CPX667LB
MPC8560CPX667LB Details Description
Related parts for MPC8560CPX667LB
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-24V 1200RES 2M datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 6.8UF 20% 6.3V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED MEDIUM 4.50" datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 5A AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 430MA 190 MOHM datasheet.pdf