NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8560VT833LC
MPC8560VT833LC picture photo
Mfg. Part Number
MPC8560VT833LC
Brief Description
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
MPC8560VT833LC.pdf
Availability of MPC8560VT833LC
QUANTITY
MPC8560VT833LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8560VT833LC
Internal Part NumberEIS-MPC8560VT833LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed833MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesI²C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8560VT833LC
MPC8560VT833LC Details Description
Related parts for MPC8560VT833LC
CAP CER 0.033UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MPU RESET OPEN DRAIN SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf