NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC857DSLVR50B
MPC857DSLVR50B picture photo
Mfg. Part Number
MPC857DSLVR50B
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC857DSLVR50B.pdf
Availability of MPC857DSLVR50B
QUANTITY
MPC857DSLVR50B Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC857DSLVR50B
Internal Part NumberEIS-MPC857DSLVR50B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package132
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC857DSLVR50B
MPC857DSLVR50B Details Description
Related parts for MPC857DSLVR50B
CONN HEADER RT/A .100 3POS 15AU datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.93V LOW TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf