NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC857TZQ80B
MPC857TZQ80B picture photo
Mfg. Part Number
MPC857TZQ80B
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC857TZQ80B.pdf
Availability of MPC857TZQ80B
QUANTITY
MPC857TZQ80B Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC857TZQ80B
Internal Part NumberEIS-MPC857TZQ80B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package88
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC857TZQ80B
MPC857TZQ80B Details Description
Related parts for MPC857TZQ80B
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
BATTERY RETAINING STRAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 625 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
PMR5/PMR7 ELBOW CONDUIT CONN datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf