NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC859DSLZP50A
MPC859DSLZP50A picture photo
Mfg. Part Number
MPC859DSLZP50A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC859DSLZP50A.pdf
Availability of MPC859DSLZP50A
QUANTITY
MPC859DSLZP50A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC859DSLZP50A
Internal Part NumberEIS-MPC859DSLZP50A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package220
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC859DSLZP50A
MPC859DSLZP50A Details Description
Related parts for MPC859DSLZP50A
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR DRVR 8BIT ADDRESS 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.00/02/270F SN OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K 82CRI 1212 datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 16SSOP datasheet.pdf