NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC860DECVR50D4
MPC860DECVR50D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC860DECVR50D4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC860DECVR50D4.pdf
Availability of MPC860DECVR50D4
QUANTITY
MPC860DECVR50D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC860DECVR50D4
Internal Part NumberEIS-MPC860DECVR50D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package88
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC860DECVR50D4
MPC860DECVR50D4 Details Description
Related parts for MPC860DECVR50D4
RES 1.2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf