NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC860PCVR66D4
MPC860PCVR66D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC860PCVR66D4
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC860PCVR66D4.pdf
Availability of MPC860PCVR66D4
QUANTITY
MPC860PCVR66D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC860PCVR66D4
Internal Part NumberEIS-MPC860PCVR66D4
Standard Package44
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC860PCVR66D4
MPC860PCVR66D4 Details Description
Related parts for MPC860PCVR66D4
IC MMIC SWITCH SPDT FLP6 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 56K OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
AMBIENT LIGHT SENSOR 6CHIPLED datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
PAD MASTIC COMP 3.75" X 6.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 634 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 16K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf